spotkania




 fot. Grzegorz Mart i Anna Okrasko


01.12.2012 o godzinie 18:00
miejsce: Bunkier Sztuki, sala audiowizualna


Będziemy prezentować koncepcję architektoniczną aranżacji dachu Bunkra Sztuki i rozmawiać o potencjalnych funkcjach Platformy. Spotkanie jest adresowne do wszystkich, którzy chcieliby podyskutować o naszym projekcie i wspólnie odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób i na jakich zasadach Platforma moglaby funkcjonować w przyszłości. Czy powinien to być tylko taras widokowy? Interesują nas Państwa pomysły na temat tego, co mogłoby mieć tam miejsce (np. kino letnie, spotkania, koncerty). Czy chcieliby Państwo sami zapropnować jakieś wydarzenia na Platformie?


25.10.2012 
miejsce: Bunkier Sztuki, sala audiowizualna


Notatka ze spotkania w dniu 25.10.2012 r.

Spotkanie poświęcone projektowi Platforma, odbyło się z udziałem jego autorów - artystki Anny Okrasko, architektów Dagmary Latała i Jacka Paździora (LATALAdesign) oraz pracowników Bunkra Sztuki. Było to pierwsza z serii konsultacji społecznych zaplanowanych na temat tego projektu.

Anna Okrasko, Dagmara Latała i Jacek Paździor zostali zaproszeni do stworzenia dzieła przeznaczonego do kolekcji Bunkra Sztuki.

Propozycja to projekt zatytułowany Platforma – projekt artystycznej adaptacji dachu Bunkra Sztuki na przestrzeń otwartą dla każdego, przeznaczoną do działań artystycznych jak również inicjatyw niezwiązanych z działalnością galerii. Projekt ma na celu społeczne zaangażowanie instytucji kultury oraz nabudowę istniejącej struktury architektonicznej. 


Platforma ma być miejscem niekomercyjnym. Jej trzy potencjalne funkcje to:
- taras widokowy, który zapewnia możliwość oglądania miasta z niecodziennej perspektywy
- miejsce wydarzeń kulturalnych
- przestrzeń publiczna: "plac" miejski, miejsce spotkań. 

Powstawanie Platformy zaplanowane jest na 2 lata:
2013 – konsultacje społeczne, warsztaty z artystką, przygotowanie projektu wykonawczego
2014 – realizacja

Terminarz:
I – VI 2013 konsultacje społeczne (+ forum w Internecie)
IX 2013 pozwolenie na budowę
XI 2013 wniosek o grant na 2014 na realizację

Platforma technicznie ma być samonośną konstrukcją metalową opartą na konstrukcji dachu, pokrytą ‘podłogą’, dostęp do niej planowany jest zewnętrzną klatką schodową ukrytą w wieży - jak najmniej ingerującej w architekturę budynku, oraz od wnętrza budynku.

Postulaty, wątpliwości, koncepcje i pytania:

Platforma powinna być związana komunikacyjnie z Bunkrem Sztuki przejściem przez budynek, żeby można było schodząc z niej zejść przez galerię. Proponowane możliwe przejścia: krętą klatką schodową prowadzącą z Przestrzeni Otwartej, przedłużenie szybu windy lub przez Project Room. W ten sposób stworzą się dwa wejścia na Platformę: zewnętrzną klatką schodową z Plant oraz wewnętrzne, przez galerię.

– Czy jesteśmy w stanie stworzyć tam warunki bezpieczne dla odwiedzających, szczególnie nocą? Gdzie jest granica między totalnym otwarciem a koniecznością kontroli przez instytucję? Czy Platforma nie stanie się noclegownią dla bezdomnych? Czy nie będzie miejscem nocnych imprez. Większość z pracowników Bunkra uważa, że Platforma nie może być dostępna przez 24h/dobę, ze względu na bezpieczeństwo i sprawy organizacyjne instytucji. 

Platforma ma funkcjonować przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Zadaszenie – jeśli taki będzie wynik konsultacji społecznych zostanie przewidziane. Istnieje propozycja stworzenia tam ogrodu, raczej w typie guerilla gardening, nie stałego. Konieczność powstania na dachu infrastruktury pozwalającej na realizowanie różnorodnych projektów.

Czy Platforma powinna być placem publicznym? Czy rzeczywiście Bunkier Sztuki powinien otwierać swoją przestrzeń na wszystkie grupy społeczne oraz rodzaje działalności społecznych? 

Platforma programowo ma być miejscem otwartym dla każdego, a co za tym idzie, także mieszkańcy mogliby proponować wydarzenia na dachu instytucji. Bunkier Sztuki miałby koordynować te wydarzenia oraz pomagać w ich organizacji. Z tego faktu wynika pytanie o związek instytucji z Platformą oraz pytanie o jakość jej programu. Czy powinna istnieć kontrola jakości ze strony instytucji? Czy instytucja jest zainteresowana promowaniem programu, nad którego jakością nie ma kontroli? Czy Bunkier powinien powołać kuratora mającego pieczę nad programem? Kto miałby animować tę przestrzeń? Większość pracowników Bunkra Sztuki jest przeciwko temu, żeby mieszkańcy miasta mogli proponować własne wydarzenia kulturalne.

artyści pozostają w kontakcie z pracownikami Bunkra Sztuki i kontynuują z nimi konsultacje.

Postulaty

– Należy jeszcze raz przedyskutować potencjalne funkcje Platformy na otwartym spotkaniu 1 grudnia 2012. Należy zapytać mieszkańców Krakowa i widzów Bunkra, czy chcieliby skorzystać z możliwości organizowania własnych spotkań i wydarzeń kulturalnych / społecznych na dachu instytucji sztuki.  Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, Platforma powinna działać przez rok na zasadzie eksperymentu. Animatorką Platformy może być Anna Okrasko, kuratorka/kurator Bunkra Sztuki lub osoba pochodząca z poza instytucji, będąca zainteresowana koordynowaniem takiego projektu oraz posiadająca ku temu kwalifikacje (wyłoniona na zasadzie open-call). Po upływie roku, po raz kolejny przedyskutuje się zasady funkcjonowania Platformy z pracownikami Bunkra Sztuki. 

– Problem łączenia programu Platformy z programem Bunkra Sztuki należy rozwiązać przez jasne sformułowanie jej związku z instytucją i skutecznym informowaniu publiczności na temat statutu nowopowstającego miejsca. 

Konieczność stworzenia statutu Platformy












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz